img

כרטיס הביקור הדיגיטלי שלכם מחכה במרחק קליק אחד

מתחילים >
תל אביב, IL
15°

web2infoפודקאסטיםגופמן קריאייטיב - זמן לחשוב"זמן לחשוב" עם יניב פגוט וישראל גופמן: האם החגיגה בבורסת ת"א תוכל להימשך ב-2022? #פרק22
גופמן קריאייטיב - זמן לחשוב

"זמן לחשוב" עם יניב פגוט וישראל גופמן: האם החגיגה בבורסת ת"א תוכל להימשך ב-2022? #פרק22

אחרי שנת שיא בהנפקות חדשות, עם עליות דרמטיות במדדים ותשואות מרשימות אפילו באג"חים, מה צופה לנו השנה שבפתח? יניב פגוט, סמנכ"ל בכיר בבורסת תל אביב, מציג תרחישים ותחזיות ומספר איך מושכים משקיעים צעירים לפני שהם בורחים לוול סטריט    
הסקירה השנתית של הבורסה לניירות ערך (2021) >>>

 

 

שנת 2021 הייתה מתעתעת מבחינות רבות, אבל במה שקשור לבורסה הישראלית – הייתה זו חגיגה שכמותה לא נראתה כבר זמן רב: תל אביב 125 רשם עלייה יפה, מדדי הנדל"ן, הבנקים וחברות הביטוח אפילו יותר, וגם החברות הטכנולוגיות שחוו האטה מסוימת ראו בעיקר מסכים ירוקים. "איפה שלא נזרוק אבן, כמעט, נראה מדדים שעולים בצורה חדה", אומר יניב פגוט, סמנכ"ל בכיר ומנהל מחלקת מסחר, נגזרים ומדדים בבורסת תל אביב.

בפודקאסט "זמן לחשוב" של גופמן קריאייטיב, פגוט מדבר על רנסנס בבורסה, לא פחות: "אחת מכל ארבע חברות שנסחרות כיום בתל אביב היא חדשה, כזו שלא הייתה ציבורית עד לפני שלוש שנים. זה תהליך התחדשות יוצא דופן גם בהשוואה גלובלית במינון של חדשות מול ותיקות, וזו בשורה משמעותית שאנחנו מקווים לשמר בשנים הקרובות". באשר לגל הגיוסים האחרון, פגוט מציין כי הוא כלל מגוון חברות וסגמנטים שהיו חסרים בבורסה הישראלית. ולצד ההשקעה במניות, שמובילה בבטחה את התשואות ומוסיפה להיות "האלטרנטיבה השפויה להשקעות הנזילות" כהגדרתו, הוא מציין לחיוב את תיקי אגרות החוב: אלו הניבו תשואות של 4% עד אפילו 9%-8%, וזה עוד בסביבת ריבית אפסית.
 

"באינפלציה של 2.5%, כסף שיושב בחוץ בלי פתרונות השקעה פירושו הפסד משמעותי", מזכיר פגוט, ומציע למשקיעים לראות את התשואות המרשימות שעשו החסכונות הפנסיוניים וקרנות ההשתלמות שלהם בשנה האחרונה. "אנחנו מדברים על מספרים דרמטיים. עכשיו דמיינו שאותה מדיניות השקעה הייתה קורית גם כשאתם מנהלים את הכסף הנזיל שלכם. יכולתם להרוויח לא מעט, אומנם תוך לקיחת סיכונים".

השקל החזק, מציין פגוט, מקזז חלק משמעותי באינפלציה, "כאשר היבואן מביא מזגן בדולרים ומוכר אותו בשקלים". כמו כן, לצד עליות המחירים, הוא מבקש להסב את תשומת הלב גם לקריסות המחירים שראינו, למשל בשימוש בסלולר ובענף הביגוד. בתחום אחד, שלרבים הוא כואב במיוחד, אין לו בשורות טובות: מחירי הנדל"ן ימשיכו להיות גבוהים לעתיד הנראה לעין. "זה לא זבנג וגמרנו, בטח לא אחרי קיפאון של שלוש-ארבע שנים בצד ההיצע שנוצר בגלל הסיטואציה הפוליטית".

 

אין ואקום ואין ארביטראז'

כל עוד ערפל הקורונה איתנו, וחרף האינפלציה שכבר מגרדת את ה-7% בארה"ב, פגוט מעריך כי הבנקים המרכזיים יתקשו להעלות ריביות בקצבים מהירים. "בארה"ב מדברים על שלוש העלאות השנה והקטנה של תמריצים אחרים", הוא אומר, אך מתקשה לראות את זה קורה בתנאים הנוכחיים. "יש לזה כמובן השפעה על סקטורים שנהנים מסביבת ריבית נמוכה ואפסית. כשהיא נמוכה, אנשים מוכנים לקחת יותר סיכון".

בפודקאסט מתייחס פגוט בהרחבה לשינויים שעוברת בשנים הללו בורסת תל אביב, עם הפנים לדור חדש ופרופיל חדש של משקיעים, וצורך בהנגשה של מידע עדכני ורלוונטי לצד אפיקים נוחים ואפליקטיביים להשקעה. "כל בורסה חפצת חיים חייבת לייצר ממשקים נוחים ופלטפורמות תוכן רלוונטיות. אין היום ואקום ואין ארביטראז' – זה הכול תלוי טכנולוגיה. אם למשקיע לא יהיה נוח כאן, אם הוא לא יוכל לקבל בקלות עצה טובה מיועץ או מנהל השקעות מהימן, הוא ייקח את הכסף לניו יורק ויסתמך על טיפים מילד בן 15 ברשת".

במבט ל-2022, פגוט מדגיש כי אין יכולת אמיתית לנבא את מצב הפנדמיה. יחד עם זאת, בהנחה שמה שהיה הוא שיהיה – כלומר, גלים עם מגבלות כאלו ואחרות אך ללא סגירה מלאה של המשק לתקופות ממושכות וללא תסריטים קיצוניים כמו חבילות התמריצים של מרץ 2020 – הוא צופה לעתיד הקרוב עלייה בחוסר הוודאות סביב האוקמירון, שתלווה במימושים חדים ויציאה של כספים מנכסי סיכון במקומות המועדים יותר לפורענות. אבל לאחר מכן, לקראת סוף 22' ולשנים הבאות, הוא צופה המשך של המגמה החיובית בשוק ההון. "כל אחד צריך כמובן לנהל את הסיכונים שלו. אבל תחת תרחיש שאין בו אסקלציה בקורונה, אפשר לומר שאני אופטימי".


אנו מזמינים אתכם להאזין לפרק ה-22 של הפודקאסט 'זמן לחשוב' של גופמן קריאייטיב.

בכל פרק נשוחח עם אנשים מעוררי השראה, מעולמות תוכן מגוונים, על הפרספקטיבה האישית שלהם. על השראה ומציאות.

guest
1 תגובה
הצג את כל התגובות
יעקב
יעקב
דצמבר 26, 2021 10:18 am

סקירה מצויינת, למרות שמסתמן ששנת 2022 לא תהיה מוצלחת במיוחד.

למעלה

מה נוכל לעזור לך למצוא?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

חכו רגע, יש לנו עוד נושאים שיכולים לעניין אתכם!

פרסמו אצלנו >
נגישות