img

כרטיס הביקור הדיגיטלי שלכם מחכה במרחק קליק אחד

מתחילים >
תל אביב, IL
14°

web2infoבריאות"כלבים שעושים טוב" – הרבה יותר מחבר
בריאות

"כלבים שעושים טוב" – הרבה יותר מחבר

פרויד, אבי הטיפול הפסיכולוגי, היה מהראשונים שהתייחסו לברית בין בני האדם לבעלי חיים, וקיבל אותה בהתלהבות בלתי מרוסנת. פרויד נהג לעיתים להכניס את כלבתו האישית, ג'ופי, לחדר הטיפולים. הוא הסביר כי נוכחותה של ג'ופי בחדר הטיפולים נועדה לעזור לו עצמו להירגע ולהתרכז, אולם בהדרגה הוא שם לב שעצם נוכחותה בחדר עוזרת גם למטופלים, ובמיוחד לילדים ולמתבגרים להפתח. מכך הסיק פרויד שנוכחות הכלב מאפשרת למטופל להפליג בטיפול באופן חופשי יותר גם לנושאים כואבים, ומעניקה לו תחושות של קבלה, ביטחון ושליטה

 

 

תוצאות מחקרים שנערכו בעשורים האחרונים אוששו את החשיבה האינטואיטיבית של פרויד: כלבים מבינים אותנו: כלבים מבינים את מה שאנחנו אומרים ואיך; כלבים קולטים את מצב הרוח שלנו ומתנהגים בהתאם לו; כלבים מסתמכים על תסמינים פיזיים שאנו כמעט לא מרגישים כגון: עייפות, דיכאון, כאבי ראש, הבעות פנים, שפת גוף ועוד, כדי להבין אותנו טוב יותר ממה שאנחנו מכירים את עצמנו. כלבים נותנים לנו אהבה ללא תנאים: הכלב נחווה כדמות מכילה, מגינה, מקבלת,קשובה לצרכים ונמצאת בעבור הבעלים ללא תנאי; כלבים צפויים בתגובותיהם ונתפסים כלא שיפוטיים; הם נתפסים גם כדואגים וכנזקקים לבעליהם ובכך מעניקים להם תחושת ערך.

 

רוצים לדעת עוד על התערבויות טיפוליות בעזרת כלבים?

 

"כלבים שעושים טוב" הינה עמותה ראשונה מסוגה בארץ, המפתחת, מקדמת ומעודדת את תחום ההתערבויות הטיפוליות בעזרת כלבים  בקרב אוכלוסיות מיוחדות, בדגש על ילדים עם צרכים מיוחדים.

הייחודיות של "כלבים שעושים טוב" מבוססת על צוות מטפלים רב תחומי ושיתופי פעולה עם גורמים מקצועיים מובילים בתחום בארץ ובחו"ל. בנוסף, "כלבים שעושים טוב" הינו הארגון היחיד הפועל בתחום התערבויות טיפוליות בעזרת כלבים המציע סל שירותים מגוון – One Stop Shop ו"תופר" לכל לקוח את התוכנית הטיפולית המתאימה לצרכיו ולתקציבו. בהתייחס לילדים עם צרכים מיוחדים, קיימת הסתכלות הוליסטית על המערכת המשפחתית, כיחידת ההתערבות, ולא רק על הילד עם הצרכים המיוחדים שהכלב אמור לסייע בשילובו.

 

 

"כלבים שעושים טוב" מציעים הרבה יותר מחבר – מגוון התערבויות טיפוליות בעזרת כלבים, לשיפור רגשי ותיפקודי, קידום העצמאות בבית ובקהילה, ואפשור שילובם המיטבי של בעלי צרכים מיוחדים בחיים ובחברה.

תוכנית 'כלבים משלבים'

"כלבים משלבים" היא תוכנית המחברת בין כלבים בוגרים, מעורבים וחסרי בית, לבין ילדים עם צרכים מיוחדים ובני משפחותיהם. הכלבים עוברים תהליך אימון מסוים, מצומצם יחסית, לצורך תמיכה בילד, בהתאמה אישית לצרכיו וצרכי המשפחה כולה.

התוכנית מבוססת על PAWS  – תוכנית ייחודית של עמותה בריטית ותיקה בשם
"Dogs For Good" אשר מתמחה בהכשרת כלבי שירות, ועמותת "כלבים שעושים טוב" הינה הזכיינית שלה בארץ. העמותה הבריטית הגיעה להבנה שגם לכלבי משפחה יש תרומה אדירה לילדים על הרצף, ועל כן במקרים רבים אין צורך בהכשרה של כלב שירות. כלבי משפחה הם זמינים ונגישים ככלבי שירות, אך בניגוד לאחרונים, ההכשרה שלהם פשוטה, זולה וקלה יחסית ויכולה להתבצע בחלקה על ידי ההורים בהדרכה צמודה של צוות העמותה.

לתוכנית "כלבים משלבים" היבטים ייחודיים בממד ההורי והמשפחתי: היא עשויה לייצר העצמה הורית בעקבות השתתפות פעילה של ההורים בתהליך הטיפולי, להגדיל את תחושת השליטה שלהם במצב, ובכך להגביר חוסן אישי ומשפחתי. ההתערבות משתלבת עם מגוון שיטות טיפול ותומכת במטרות הטיפול הכוללות של הילד/ה.
 

טיפול פרא רפואי נעזר בכלבים

כלבים שעושים טוב" מציעים טיפול פרא רפואי נעזר בכלבים הכולל שילוב של כלב תרפיה במפגשים טיפוליים המועברים ע"י אנשי מקצוע טיפולי כגון: מרפאה בעיסוק, פיזיותרפיסטית, קלינאית תקשורת ועוד. כל אנשי המקצוע הוכשרו במוסדות מוכרים בארץ ולהם רישיונות עבודה של משרד הבריאות הישראלי, ובנוסף הינם מאלפים/כלבנים טיפוליים מוסמכים. התהליך הטיפולי כולל בד"כ מפגשים פרטניים חד שבועיים עם ילדים/בוגרים עם צרכים מיוחדים, לצורך עבודה על מטרות טיפוליות מוגדרות. ישנה אפשרות גם לטיפול קבוצתי בהתאם לדרישה.

באמצעות שילוב של כלב תרפיה בטיפול פרא-רפואי ניתן להשיג מגוון רחב של מטרות בתחום המוטורי, קוגניטיבי, חברתי, תפקודי, סנסורי, רגשי ותקשורתי. נוכחות הכלב, מרגיעה, מגבירה רגשות ותחושות חיוביות, מפחיתה התנגדות לטיפול ומגבירה מוטיבציה. זוהי אפשרות המתאימה למשפחות שאינן מעוניינות להחזיק כלב בבית או לא בטוחות אם כלב ישתלב בחיי המשפחה ו/או הילד ולכן רוצות להתנסות באופן הדרגתי בחשיפה לכלב ובמידה וזה מתאים להצטרף בהמשך לתוכנית "כלבים משלבים".

 

 

כלבנות טיפולית

כלבים שעושים טוב" מציעים מפגשי כלבנות טיפולית המועברים ע"י מדריכי כלבנות טיפולית מוסמכים, בוגרי בתי ספר ייעודיים בישראל ובעלי ניסיון בעבודה עם אוכלוסיות מיוחדות.  התהליך הטיפולי כולל בד"כ מפגשים פרטניים חד שבועיים עם ילדים/בוגרים עם צרכים מיוחדים, לצורך עבודה על מטרות טיפוליות מוגדרות. ישנה אפשרות גם לטיפול קבוצתי בהתאם לדרישה.

מדריכי הכלבנות הטיפולית מהווים חלק מצוות רב מקצועי בעמותה העובר הכשרות תקופתיות בתחום הטיפולי ע"י גורמים בארץ ובחו"ל, ומלווה ומודרך באופן שוטף ע"י צוות המטפלים הפרא-רפואי.

כלבי שירות

כלב שירות הוא כלב שהוכשר לעזור לאדם ספציפי בסוגיות הנוגעות למגבלה ספציפית של אותו אדם, והוא מלווה אותו 24/7 לעיתים עד למצב של הצלת חיים. "כלבים שעושים טוב" מציעים הכשרה של כלבי שירות לילדים ובוגרים בעלי צרכים מיוחדים באמצעות תהליך המותאם באופן אישי, וכולל את בחירת הגור הגזעי, אימון בסיסי ומתקדם שלו למשימות שהן בין היתר מצילות חיים, אימון הצמד כלב-ילד/בוגר והטמעת הכלב המאומן בשגרת חיי הילד/הבוגר.

 

רוצים לדעת עוד על התערבויות טיפוליות בעזרת כלבים?

 

לעמותה שני מרכז טיפול: ליד הוד השרון ובכפר טרומן (ליד אירפורט סיטי).

לפרטים נוספים וקביעת תור: אלה בן-נון (ella@klavim.org), מנהלת מקצועית, 052-3236360

guest
0 תגובות
הצג את כל התגובות
למעלה

מה נוכל לעזור לך למצוא?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

חכו רגע, יש לנו עוד נושאים שיכולים לעניין אתכם!

פרסמו אצלנו >
נגישות