תל אביב, IL
14°

web2infoבריאותבלי הליך פולשני, בלי חומרים מיותרים: הבדיקה הפשוטה להליקובקטר
בריאות

בלי הליך פולשני, בלי חומרים מיותרים: הבדיקה הפשוטה להליקובקטר

הליקובקטר פילורי מייצר כיבים במערכת העיכול ועלול גם לגרום לסרטן. בדיקת צואה רגילה שנרשמת על-ידי רופא המשפחה היא הדרך האמינה, היעילה והנוחה לאתר אותו, במיוחד בקרב ילדים שמתקשים בתבחין הנשיפה

 

נושאים עיקריים (לדפדוף מהיר בכתבה)

הגילוי ששינה הכל

אז איך מאתרים את החיידק

לא נעים להכיר: הליקובקטר פילורי. אם אתם סובלים מבעיות במערכת העיכול, וגם אם עוד לא אובחנתם באופן רשמי – סביר להניח שכבר שמעתם עליו. החיידק הזה נחשב מקור מרכזי לכיבים וצרות אחרות, והוכר כגורם לסרטן. גילוי מוקדם שלו עשוי לשפר משמעותית את איכות החיים, וכנראה גם להציל חיים.

 

להורדת שאלון סימפטומים וגורמי סיכון >

 

התחביב של החיידק, שמגלה עמידות מפתיעה למיצי העיכול שלנו, הוא להיצמד לאזורים בקיבה, ליצור סביבו תגובה דלקתית וכך להשמיד תאים סמוכים. התוצאה של זה עלולה להיות פצע בקיבה, מה שמכונה אולקוס או כיב. במורד הדרך, כאמור, נחשב החיידק לקרצינוגן – מחולל סרטן. בקרב הלוקים בסרטן קיבה ובלימפומה של הקיבה מוצאים לרוב נוכחות מוגברת שלו. מקובלת אומנם ההערכה, שלחיידק יש גם תרומה בהגנה מפני מחלות זיהומיות. אבל הנזק שהוא מסב עולה עליה לאין שיעור.
 

לא לגמרי ברור כיצד מוצא ההליקובקטר את דרכו לגוף האדם, הפונדקאי העיקרי ואולי היחיד שלו. נראה כי הוא מועבר ברוק או דרך כלים משותפים, וכי בני משפחה המתגוררים יחד עלולים להדביק בו זה את זה. עוד ידוע כי הוא שכיח בהרבה בקרב ארצות מתפתחות וצפופות ובתנאי היגיינה ירודה. מדובר בחיידק שכיח מאוד, בעיקר אצל ילדים ובקרב האוכלוסייה הבוגרת. מעל גיל 65 אפשר למצוא אותו אצל 90% מהאנשים. בארצות המערב הוא קיים בקרב כמחצית האוכלוסייה.

 

הגילוי ששינה הכל

קצת קשה להאמין, אבל החיידק הכל כך שכיח הזה כלל לא היה מוכר עד שנות ה-80 של המאה הקודמת. מאז התגלה, הוא הפך לחשוד המיידי בכל בעיית עיכול. בתחילה נהוג היה להתייחס אליו כאל מטרד, אם גם  משמעותי, שצריך ללמוד לחיות איתו. אבל בהדרגה הובנו ההשלכות החריפות ומסכנות החיים שעלולות להיות לו, והגישה עברה שינוי יסודי.

בעקבות התגלית, לקראת סוף המילניום הקודם, השתנו ההנחיות הבינלאומיות והחלו להדגיש את הצורך בהשמדה של החיידק. למעשה, השאלה "במי לטפל" התחלפה בתהייה "את מי לאבחן", כלומר: אצל מי מומלץ לבדוק אם החיידק נמצא.
 

תלונות

התלונות הנפוצות בקרב נשאי ההליקובקטר הפילורי הן כאבי בטן, תפיחות בטנית, גיהוקים, בחילות, ריח רע מהפה והקאות. אולם אלו, חשוב לזכור, שכיחות במצבים שונים, שלאו דווקא קשורים לחיידק. מה גם שמרבית הנשאים לא יפתחו כלל סימפטומים. לכן, במפגש עם רופא המשפחה או הגסטרואנטרולוג, ינסה האחרון בראש ובראשונה לאתר את החיידק, כדי להחליט על המשך הטיפול.

 

 

אז איך מאתרים את החיידק

לזיהוי החיידק יש שתי דרכים לא פולשניות, שתיהן מכוסות על-ידי סל הבריאות במקרה שהרופא מוצא לנכון לבצען.

דרך אחת היא תבחין הנשיפה: הנבדק יתבקש לנשוף לתוך מבחנה, לשתות חומר – איזוטופ לא רדיואקטיבי של פחמן – מעורבב במיץ, ולחזור כעבור מחצית השעה על פעולת הנשיפה. בבדיקה זו מבקשים להתחקות אחר שיעור הפחמן הדו-חמצני, המעיד על אינטראקציה של החיידק עם החומר. תבחין הנשיפה נחשב לאמין אך מותנה בשיתוף פעולה מצד הנבדק, כלומר: בגילו ובמצבו.

החסרונות הללו לא קיימים בדרך השנייה, הלוא היא בדיקת צואה. בבדיקה זו מאותרים האנטיגנים של החיידק באופן ישיר, ולא דרך התגובה הכימית שהם מעוררים. הפעם, אין גם צורך בבליעת חומרים תוך כדי. הבדיקה מסתמכת על איסוף עצמאי ופשוט של דגימת צואה במבחנה שמקבל הנבדק בסניף קופת החולים, ללא צורך להגיע למעבדה ייחודית או למכון גסטרו.
 

בדיקת הצואה לאיתור החיידק מכוסה כאמור בסל התרופות וניתנת על-ידי כל קופות החולים. במיוחד לבעלי תסמינים, או רקע משפחתי רלוונטי, מומלץ לבקש אותה מרופא המשפחה. אף שרופאים נוטים להפנות תחילה לתבחין הנשיפה, כדאי לזכור שבדיקת צואה נחשבת לאמינה וליעילה במידה זהה. היא מהווה פתרון נוח במיוחד בקרב ילדים המתקשים בתבחין הנשיפה, קשישים ונשים הרות.

 

בחן את עצמך:

icon

האם בדיקת הצואה לאיתור חיידק הליקובקטור פילורי מכוסה בסל התרופות?

תשובה
icon

כן

 

במקרה שהליקובקטר פילורי מאותר, בין אם באמצעות אחת הבדיקות שהוזכרו כאן ובין אם דרך נטילת ביופסיה מהקיבה בגסטרוסקופיה פולשנית, צפוי הרופא להמליץ על אנטיביוטיקה להשמדתו – בדרך לחיים בריאים יותר.

 

* האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ מקצועי/רפואי או תחליף לייעוץ מקצועי/רפואי.

 

 

להורדת שאלון סימפטומים וגורמי סיכון >

 

guest
2 תגובות
הצג את כל התגובות
מיכאל
מיכאל
ינואר 5, 2022 12:26 pm

העיקר שכחתם לספר בכתבה וזו דרך הטיפול לאחר גילוי החיידק, הכוללת לקיחת עשרה כדורי אנטיביוטיקה ביום למשך שבועיים עם תופעות לוואי קשות ביותר במיוחד אצל מבוגרים לאחר גיל 60, שלשולים, כאבי בטן ועוד, בקיצור אחד הטיפולים היעילים אך גם המגעילים ביותר שיש

מערכת האתר
מערכת האתר
מנהל
הגיבו לתגובה  מיכאל
ינואר 6, 2022 11:03 am

תהליך האבחנה, ההפניה ואופן הטיפול נתונים לשיקול דעת הצוות הרפואי. אנו מממליצים לפנות לרופא/ת המשפחה לקבלת מידע נוסף

דשבורד הקורונה - סטטוס בישראל

מאושפזים במצב קשה

888

מחוסנים (מנה שלישית)

4,334,829

נפטרים מתחילת המגפה

8,502

נדבקו עד עכשיו

2,488,924
8,488
1,865,189

נדבקו אתמול

76,017

*מבוסס על נתוני הדשבורד של משרד הבריאות

img

בריאות

עד כמה אתם בסיכון להתאשפז מקורונה? התשובה במחשבון

  • 558
img

בריאות

מבולבלים מהאומיקרון? קופת חולים לאומית השיקה בשבילכם את זה

  • 417
img

בריאות

מסכה, ריחוק חברתי – וויטמין D: כך תבדקו אם חסר לכם

  • 172,570

*מבוסס על נתוני הדשבורד של משרד הבריאות

למעלה

מה נוכל לעזור לך למצוא?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

חכו רגע, יש לנו עוד נושאים שיכולים לעניין אתכם!

פרסמו אצלנו >
נגישות