img

כרטיס הביקור הדיגיטלי שלכם מחכה במרחק קליק אחד

מתחילים >
תל אביב, IL
21°

web2infoעסקים קטניםמפת חשיבה – שיטה עולמית לשיפור ההבנה והזכרון
עסקים קטנים

מפת חשיבה – שיטה עולמית לשיפור ההבנה והזכרון

מעולם לא הייתה לי בעיה ללמוד. אני יודעת לסכם מצוין, יש לי יכולת ריכוז גבוהה ואפילו הציונים שלי תמיד היו טובים. אבל היה משהו אחד שאף אחד לא ידע. משהו אחד שלא הייתי טובה בו, משהו אחד שהשפיע על מה שאני חושבת על עצמי ועל עד כמה אני הולכת זקופה בעולם.

 

מירית ארזי פדלון

 

"המשהו" הזה היה שהתקשיתי לזכור מידע. בין אם זה היה מידע  שנאמר בשיחות עם חברים ובין אם מידע ספציפי שלמדתי למבחן. אמנם למבחן זכרתי, אבל דקה לאחר מכן כל המידע היה נמחק לי מהמוח כאלו לא היה שם מעולם.

התופעה הזו השפיעה ישירות על תחושת הערך העצמי שלי ושנים התהלכתי בעולם בהרגשה שאני פשוט לא מספיק חכמה כי לא זכרתי.
את ההרגשה הזו הייתי מיומנת בלהסתיר. גם בהיותי סמנכ"ל משאבי אנוש וגם בלימודי 2 תארים שניים, אף אחד לא תיאר לעצמו שכך אני מרגישה מבפנים.

ואז זה קרה. בגיל 41, אני, מירית ארזי, גיליתי את מפת החשיבה.

כשראיתי מפת חשיבה בפעם הראשונה לא הבנתי ממנה מילה, אבל הרגשתי בבטן שהגעתי הביתה. הרגשתי את עולמי מסתובב ועם תחושת הבטן המרגשת הזו טסתי ללונדון, כדי לפגוש את טוני בוזן, האיש שהמציא את מפת החשיבה ולהבין מה יש בה שהיה כל כך עוצמתי עבורי.

מפת חשיבה היא שיטה ויזואלית לארגון מידע, שיטה המשקפת את החשיבה ואת המוח האנושי ומכאן העוצמה שלה.
מסתבר שברגע שאנחנו משתמשים בכישורים הטבעיים של החשיבה, המוח והזיכרון שלנו, קל לנו לפשט כל מידע, גם אם הוא מורכב, קל לנו להבין טוב יותר וכמובן שקל לנו לזכור טוב יותר.

מפת החשיבה נכנסה לכל תחום בחיים שלי ובחיים של הילדים שלי. אני משתמשת בה לצרכי עבודה, לצרכי לימודים, לסיכום טיולים, לארגן משימות, לסיכום ספרים חשובים… והאמת, אני פשוט משתמשת בה להכל. ובמקום לרשום בשורות אני רושמת אותה בצורה קצת אחרת.

 

אז איך זה עובד?

המבנה של מפת חשיבה מבוסס על נושא מרכזי ועל ענפים היוצאים ממנו.
הנושא המרכזי הוא הנושא בו אנחנו עוסקים והענפים העבים שיוצאים ממנו מייצגים את הנושאים המרכזיים בהם הנושא יעסוק.

מחקרים מצאו שאחד מהצרכים של המוח שלנו הוא לראות את התמונה השלמה, ולכן אנחנו מציגים סביב הנושא את כל הנושאים עליהם אנחנו רוצים לדבר והתמונה השלמה נמצאת לפנינו כל הזמן, ללא צורך בדפדוף או במעבר בין עמודים.

מכל נושא אנחנו מוציאים ענפים דקים יותר המייצגים את תתי הנושאים וכך הלאה.

בנוסף, מפת חשיבה מעודדת את השימוש בצבעים ובתמונות שכן אלו מעוררים את הסקרנות והדמיון והענפים המצוירים בצורה גלית עונים על הצורך של המוח שלנו בקצב ובתנועה.

במפת חשיבה אנחנו משתמשים במילת מפתח אחת או שתיים על כל ענף כדי ליצור בהירות ומיקוד ומשלבים אסוציאציות אישיות כדי ליצור חיבור ריגשי לחומר חיצוני.

אך אם אתם שואלים אותי מה הדבר שעבורי הוא הכי משמעותי במפת חשיבה אומר כי זה העיקרון לפיו כל הענפים במפת חשיבה צריכים להיות מחוברים אחד לשני. חיבור מחייב רצף הגיוני, ורצף הגיוני בין נושאים שומר של הבנה וריכוז.

הדוגמא המוצגת כאן היא מפת חשיבה על ה DSM ספר עב כרס של האבחנות הפסיכיאטריות, הכולל קרוב ל 300 עמודים. זהו סיכום אישי שעשיתי בזמן הלימודים של טיפול בפסיכודרמה.

מפת חשיבה
מפת חשיבה מתאימה לכל גיל ולכל תחום ומכיוון שהיא כל כך משמעותית עבורי בחרתי להפיץ אותה לקהלים רחבים ככל שניתן.

היום אני מעבירה הרצאות וסדנאות לצוותי הוראה, לסטודנטים, לארגונים, להורים, לאנשי טיפול, לאנשים פרטיים, לצבא, לבתי חולים ולכל אחד שעוברת אצלו התרגשות בבטן כשלראשונה הוא נתקל במפת חשיבה (:

כי השיטה הזו שינתה לי את החיים.

אם משהו מהדברים האלו נשמע לכם מסקרן אתם מוזמנים לפנות אליי ולהזמין הרצאה או סדנא וגם להיכנס לבלוג שלי ולקבל השראה נוספת על מפות חשיבה.

נשתמע,
מירית

כתובת הבלוג: www.mind-connections.com
טלפון: 054-7244482
מייל: mirit.arazif@gmail.com

 

רוצים לדעת לדעת עוד על מפות חשיבה? השאירו פרטים

 

למעלה

מה נוכל לעזור לך למצוא?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

חכו רגע, יש לנו עוד נושאים שיכולים לעניין אתכם!

פרסמו אצלנו >
נגישות