img

כרטיס הביקור הדיגיטלי שלכם מחכה במרחק קליק אחד

מתחילים >
תל אביב, IL
temperature icon 21°

web2infoעולם הביטוחסוף שנה בפתח: אל תפספסו את הטבת המס מקרן ההשתלמות
עולם הביטוח

סוף שנה בפתח: אל תפספסו את הטבת המס מקרן ההשתלמות

בין כל המשימות, תוכניות העבודה, המינהלות והביורוקרטיות שמחכות לכם לקראת ה-31 בדצמבר, יש מטלה אחת שאסור לכם בשום פנים ואופן לשכוח: לבדוק איפה אתם עומדים ביחס להטבת המס האפשרית מקרן ההשתלמות, ואם אפשר – להפקיד עוד ולהרוויח יותר.

 

קרן השתלמות היא אפיק חיסכון לטווח בינוני המיועד לשכירים ולעצמאים כאחד. בעבר יועדו הכספים הנחסכים למטרות לימודים, כנסים מקצועיים והשתלמויות – ומכאן שמה של הקרן. כיום, עם זאת, מדובר במכשיר חיסכון לכל מטרה.

 

רוצים לשמוע יותר? השאירו פרטים

 

יש לו שני יתרונות מרכזיים:

1. זהו מכשיר החיסכון היחיד לטווח הבינוני שיש בו הטבות מס על הפקדות.

2. בתום תקופה של שש שנים (ולטובת השתלמות בארץ או בחו"ל – אפילו שלוש שנים) אפשר לפדות את הסכום ואת הרווחים שנצברו בקרן מבלי לשלם על כך מס רווח הון. אפשר, אבל ממש לא חובה: לאור יתרונות המס של המכשיר המצוין הזה, יש טעם רב בלהמשיך ולחסוך במסגרתו אפילו עד היציאה לגמלאות. ניתן למשוך חלק מהכסף ולהמשיך לחסוך את היתר. אולם במקרה כזה, הקרן נסגרת להפקדות חדשות. אם תרצו להמשיך ולהפקיד, תוכלו לעשות זאת בקרן השתלמות חדשה.

 

למידע נוסף ולהשארת פרטים >>

 

באשר להטבת המס בעת הפקדת הכספים עבור חוסכים עצמאיים, הפקדה עד גובה התקרה (לא לדאוג, מיד נסביר מהי) נחשבת להוצאה מוכרת עבור מס הכנסה. הכסף המצוי בקרן ההשתלמות פטור גם ממס רווח הון, העומד על 25%, ובתנאי שהסכום השנתי שהופקד לקרן לא עולה על התקרה השנתית. המס על הסכום העודף ייגבה רק בעת משיכת הקרן, ולא במהלך צבירתה או בהעברה בין מסלולים או בתי השקעות. אגב, בשונה מקרן פנסיה, לא חלה חובת הפקדה לקרן השתלמות על עצמאים. אך כפי שניתן לראות, מדובר במסלול השקעה ייחודי ואטרקטיבי.

img

פורום ביטוח ופיננסים

יש לכם שאלה על ביטוח, הלוואה, קרן השתלמות או הטבת מס? אתם מאוד מוזמנים לשתף אותנו - חנן קינן מ-TOPBIT ישמח לענות ולעזור

אני רק שאלה >
img
סו"ב חנן קינן
שותף וסוכן ביטוח

מהי, אם כן, אותה תקרה? פקודת מס הכנסה קובעת כי עצמאי, שהפקיד לקרן השתלמות לפחות 7% מההכנסה השנתית שלו, יקבל ניכוי מס עבור ההפקדה בגובה של עד 4.5% מההכנסה השנתית. קיימת הגבלה על גובה ההכנסה השנתית המזכה בהטבת מס: בשנת 2021 תקרת ההכנסה השנתית היא 263 אלף שקלים, כאשר ההוצאה מוכרת כבר מהשקל הראשון. מכאן שתקרת ההפקדה השנתית לקרן השתלמות יכולה להגיע בשנה זו עד 18,480 שקלים, כאשר מס הכנסה יקיר ב-11,835 מתוכם כהוצאה מוכרת. באשר לפטור ממס רווח הון, הטבה זו ניתנת על מלוא הסכום – עד תקרה של 18,480 שקל – ללא תלות בגובה ההכנסה השנתית.

לצד הטבות המס, בקרן ההשתלמות גלום פוטנציאל נוסף: גם בתקופה הקצרה יחסית שבה הכסף אינו נזיל, יכולים החוסכים לקחת הלוואה של עד 50% מהסכום שנצבר עבורם. אם חלפו שש שנים מההפקדה הראשונה, והקרן הפכה נזילה, ניתן לקחת מתוכה הלוואה של עד 80% מהסכום. ההלוואות כפופות לתקנון הקרן ולנוהלי החברה המנהלת אותה. כך למשל יכול בית השקעות להגביל את סך ההלוואה, לקבוע סכום מינימלי להלוואה או להגדיר מסלולים שאינם זכאים להלוואה, בעיקר בעתות של משבר כלכלי וחשש מהפסדים. אומנם, במקרה של לקיחת הלוואה, לא ניתן לנייד לחברה אחרת את כספי הקרן עד להשלמת ההחזר. מנגד, הריבית על הלוואה מקרן השתלמות נחשבת לנמוכה ביחס למקובל בהלוואות בנקאיות וחוץ בנקאיות, פריסת התשלומים נוחה, ואין עמלות ודמי טיפול. משום כך, במקרה של צורך בסכום כסף מיידי, הלוואה מקרן השתלמות היא חלופה מצוינת למשיכה של הקרן בטרם עת.

 

רוצים לשמוע יותר? השאירו פרטים

למעלה

מה נוכל לעזור לך למצוא?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

חכו רגע, יש לנו עוד נושאים שיכולים לעניין אתכם!

פרסמו אצלנו >
נגישות